„Egyre jobban felforrósodik a bolygónk. És ez már nem is nagyon lesz jobb. Amit finoman csak globális felmelegedésnek hívunk, az a dinoszauruszok kihalásához hasonló, tömeges kihalási eseményhez vezetett. Ez épp zajlik körülöttünk. És egyre valószínűbb, hogy az emberiség sem fogja túlélni ezt a kataklizmát”
Az ENSZ égisze alatt működő Meteorológiai Világszervezet december elején publikált jelentése szerint
2018 a negyedik legmelegebb év lehet a Földön a rendszeres időjárási mérések kezdete óta.
Az adatok szerint a 19. század közepe óta az elmúlt négy évben mérték a négy legmagasabb éves átlaghőmérsékletet.
Az eddigi 20 legforróbb évet az elmúlt 22 évben mérték.
Előrejelzésük szerint 75-80 százalék az esély rá, hogy a következő három hónapban visszatér az El Nino légköri jelenség. A Csendes-óceán Egyenlítőhöz közeli területeinek erős felmelegedésével járó éghajlati jelenség a világ számos területén erőteljesen befolyásolja az időjárást, szerepet játszik a heves esőzések, áradások és aszályok kialakulásában, hatással van a globális átlaghőmérsékletre is. Az El Nino okozza többek közt az Ausztráliát, Indonéziát, a Fülöp-szigeteket, Malajziát és a Csendes-óceán középső részén fekvő szigeteket sújtó forró és száraz időjárást, és közrejátszik az enyhe telek kialakulásához Északnyugat-Kanadában és Alaszkában. Az El Nino hatására csökken az erdők szén-dioxid-elnyelő képessége is.
Szmog a kínai Jiangsu tartomány fővárosában, Nankingben.Fotó: JOHANNES EISELE/AFPCsónakkal közlekedők Fülöp-szigetek fővárosának elöntött, Artex Compound nevű negyedében.Fotó: NOEL CELIS/AFPHuszonhat ember halálát okozta a júliusi áradás Laoszban. Fotó: NHAC NGUYEN/AFPAz augusztusi forróságban strandolók az egyik szöuli víziparkban.Fotó: ED JONES/AFPSzmoggal vegyített köd, köddel vegyített szmog Kalkutta felé. Fotó: DIBYANGSHU SARKAR/AFPVíz alatt a velencei Szent Márk tér ősszel. Fotó: MIGUEL MEDINA/AFPKözel kétszáz kilométeres óránkénti sebességgel érkezett meg a Florence hurrikán Dél-Karolina partjaihoz szeptember 13-án. Fotó: ALEX EDELMAN/AFPGuberáló Brazília legnagyobb szeméttelepén. Fotó: SERGIO LIMA/AFPLeszakadó gleccser az argentin Los Glaciares Nemzeti Parkban.Fotó: WALTER DIAZ/AFPPakisztáni gyerekek egy műanyagot gyűjtő szeméttelepen Karacsi mellett.Fotó: ASIF HASSAN/AFPTomboló vihar Nizza mellett.Fotó: VALERY HACHE/AFPRomba dőlt házak a Michael hurrikán elvonulása után Mexico Beachen, Floridában.Fotó: HECTOR RETAMAL/AFPVíz alatt lévő terület a franciaországi Villemoustaussou falu mellett.Fotó: SYLVAIN THOMAS/AFPFotó: SYLVAIN THOMAS/AFPAz elmúlt negyedszázad legerősebb tájfunja csapott le idén Oszakára.Fotó: JIJI PRESS/AFPFotó: MARTIN BUREAU/AFPElárasztott utcák az Okajama prefektúrában fekvő Mabi városában. Idén 141 halálos áldozatot követeltek a természeti katasztrófák Japánban. Fotó: MARTIN BUREAU/AFPKaliforniában az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb erdőtűz-sorozata pusztított. Nyártól szinte ősz végéig újabb és újabb tüzek lobbantak fel a szárazság sújtotta államban. Itt Lake Elsinore település két lakója, Ziggy Torok és Starla Affatati nézi végig otthonunk pusztulását augusztus 9-én.Fotó: ROBYN BECK/AFPEgy luxusvilla maradványai a malibui óceánparton, Kaliforniában, november 11-én. Los Angeles körzetében sem sikerült távol tartani az erdőtüzeket a lakott területektől. Elpusztult néhány a világ legdrágább lakóingatlanai között számontartott parti villákból. Hollywoodi sztárok, milliárdosok házai égtek porrá. A hatalmas tűznek mindössze két halálos áldozata volt.Fotó: FREDERIC J. BROWN/AFPA Jack In The Box gyorsétterem lángol november nyolcadikán, Sacramento egyik északi elővárosában. Ebben a kaliforniai körzetben több száz ingatlan semmisült meg.Fotó: JOSH EDELSON/AFPHalott bálnán szelfizők Rosarito partjainál, Mexikóban.Fotó: GUILLERMO ARIAS/AFPA szárazsággal küzdő szudáni pásztorok lesoványodott állataikkal, Mingkaman mellett. Fotó: STEFANIE GLINSKI/AFP